Jak działa instalacja fotowoltaiczna
Oferujemy Państwu dwa rodzaje instalacji fotowoltaicznej: sieciowy i wyspowy.
Instalacje fotowoltaiczne sieciowe
Instalacje fotowoltaiczne sieciowe należą do jednych z najpopularniejszych i najpowszechniej wykorzystywanych w gospodarstwach domowych, a także niektórych zakładach przemysłowych. Są stosunkowo nieskomplikowane w budowie i bardzo łatwe w obsłudze, instalacje mogą całkowicie lub częściowo zaspokoić zapotrzebowanie obiektu na energię elektryczną.
Ze względu na specyfikę funkcjonowania instalacje sieciowe nie wymagają magazynowania energii. Wymagają one natomiast dostępu do sieci elektroenergetycznej, do której wysyłane są ewentualne nadwyżki wygenerowanej energii.
Podstawowe elementy składowe instalacji fotowoltaicznych:

Panele fotowoltaiczne
Panele fotowoltaiczne są to elementy półprzewodnikowe, w których następuje konwersja energii promieniowania słonecznego (światła) w energię elektryczną w wyniku zjawiska fotowoltaicznego, polegającego na powstaniu siły elektromotorycznej na złączu dwóch rodzajów półprzewodników.
Każdy moduł fotowoltaiczny zbudowany jest z ogniw fotowoltaicznych łączonych szeregowo, dodatkowo odpowiednio zabezpieczonych i umieszczany w obudowie. Ogniwa krzemowe przed warunkami atmosferycznymi i innymi zagrożeniami zabezpieczone są warstwami folii PET oraz EVA, a także hartowaną szybą, która odporna jest nawet na działanie gradu. Całość dodatkowo wzmocniona jest aluminiową ramą.
Falownik
Połączenia kablowe i złącza
Odpowiednie okablowanie instalacji fotowoltaicznej ma na zadaniu zapewnienie jak najlepszej jakości, odporności oraz wytrzymałości na różne uszkodzenia mechaniczne oraz zjawiska atmosferyczne. W celu połączenia poszczególnych elementów systemu fotowoltaicznego wykorzystuje się specjalistyczne złącza typu MC4, konektory, junction boxes, rozłączniki, moduły przyłączeniowe stringów oraz przede wszystkim specjalne kable fotowoltaiczne.
Wszystkie powyższe elementy muszą być dostosowane do napięć charakteryzujących instalację fotowoltaiczną, wodoszczelne, odporne na promieniowanie UV oraz warunki atmosferyczne, w tym również wysoką temperaturę. Całość musi również zapewnić niezawodność łączeniową systemu przez co najmniej 25 lat.
Zajmujemy się projektowaniem i montażem profesjonalnych systemów fotowoltaicznych na potrzeby gospodarstw domowych oraz zakładów przemysłowych, których właściciele chcą ograniczyć koszty związane z zaopatrywaniem tych obiektów w energię elektryczną. W naszych projektach wykorzystujemy wyłącznie sprawdzone komponenty renomowanych producentów.
Systemy montażowe
Instalacje fotowoltaiczne mogą być montowane zarówno na dachach, jak i na gruncie. W przypadku tych pierwszych możliwa jest instalacja na wszelkich rodzajach dachów, w tym płaskich, skośnych oraz o różnych rodzajach pokrycia, na dachówkach ceramicznych, blacho-dachówkach oraz na dachach pokrytych papą. W przypadku instalacji na gruncie stosowane są konstrukcje wbijane bądź wkręcane w grunt, jak i instalacje przytwierdzane do podłoża za pomocą płyt betonowych.
Instalacje fotowoltaiczne wyspowe
W odróżnieniu od instalacji fotowoltaicznych sieciowych, instalacje wyspowe zwane również akumulatorowymi nie przekazują nadmiaru wyprodukowanej energii do sieci energetycznej. Magazynują go w akumulatorach, które są nieodłącznym elementem takiej instalacji. Ten typ systemów fotowoltaicznych stosowany jest przede wszystkim w lokalizacjach, dla których koszty podłączenia do sieci elektrycznej są zbyt duże lub ich podłączenie w ogóle jest niemożliwe. Przykładami zastosowania instalacji są domy letniskowe, schroniska górskie oraz pokłady statków i jachtów. Instalacjami wyspowymi są również wszelkiego rodzaju uliczne Lampy LED.
Instalacje fotowoltaiczne wyspowe są instalacjami o nieco bardziej złożonej budowie niż instalacje sieciowe. Składają się na nie następujące komponenty:
- generator fotowoltaiczny,
- solarny regulator ładowania akumulatorów,
- akumulatory,
- stelaż montażowy,
- zabezpieczenia elektryczne po stronie DC,
- inwerter, który jest modułem opcjonalnym.
